Yukleniyor...

Microsoft Security Essentials ve Windows Defender Ayarları

Sayın Kullanıcılarımız,

Güncelleme dosyalarını indirmek ve uygulamakla ilgili olarak yaşadığınız problemler Microsoft Security Essentials veya Windows Defender yazılımlarının RxMediPharma®'ya ait bazı  dosyaları yanlış algılamasından kaynaklanmış olabilir. Konu, Microsoft firmasının ilgili birimlerine iletilmiştir. Konuya ilişkin yeni düzenleme yapılana kadar, sorunun hemen çözülebilmesi için bilgisayarınızda karantinaya alınmış RxMediaPharma dosyalarını (RxFunctions.dll, RxHTMLFilter.dll, RxWordGen.dll, RxWordGenAra.dll ) karantinadan çıkarmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken işlemler aşağıda verilmiştir.

Adım 1: Öncelikle RxMediaPharma yazılımını kapatınız.

Adım 2: Masaüstünde sağ alt kısımdan veya Başlat menüsü programlar kısmından Microsoft Security Essentials veya Windows Defender (bilgisayarınızda bu yazılımlardan sadece birisi yüklüdür.) yazılımını çalıştırınız.

Adım 3: Geçmiş öğesine tıklayınız.

Adım 4: "Karantinaya alınan öğeler" ve "Algılanan tüm öğeler" seçeneklerini inceleyiniz.

Adım 5: İncelemenizde RxMediaPharma ile ilgili aşağıda ismi verilen dosyaların karantinaya alınanlar arasında olup olmadığını kontrol ediniz.

  • RxFunctions.dll
  • RxHTMLFilter.dll
  • RxWordGen.dll
  • RxWordGenAra.dll

Bu dosyalardan karantinada olanlar varsa, "Algılanan öğe" başlığı altında bu işlemleri solda yer alan kutucuklarına tıklayarak seçiniz  ve sağ altta yer alan "Öğeye izin ver" düğmesine tıklayınız.

Adım 6: Son olarak gelen uyarı penceresinde Evet düğmesine tıklayınız.